Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Flair 76 ELITE with tip rocker is a womens easy handling, yet sportive ski for skiers looking to improve. 76 mm width under the binding. Its partial "Centre" sidewall construction helps create a smooth ride with secure edge grip, and the vMotion 2 binding system gives the skier the perfect amount of power transmission, along with GripWalk compatibility. Grip Walk: For better walking comfort and skiing performance.
The Flair 76 ELITE's partial "Centre"sidewall construction helps create a smooth ride with secure edge grip.
Tip Rocker = Easier Turning and handling
Center Sidewall. Direct and strong powertransmission with partiall sidewalls in the center of the ski, combined with the superslim 3D.Ridge construction.
This "System ski" is perfectly matched with the NEW MARKER / VOLKL vMotion2 10.0 GW binding. DIN 3.0 - 10.0. Integrated ski brakes
The vMotion2 binding system makes getting out and into the binding very easy and always provides great power transfer onto the ski.
Sizes (radius) offered
147 (11.8), 154 (12.7), 161 (14.2).
This Rocker contruction allows effective edge length to extend when putting the ski on edge. Thus giving more grip.
Dual Wood Core for strength and a smooth natural flex
High quality Sintered P-Tex 2100 base for improved glide, wax absorbsion and durability
Made in Germany stands for Quality and precision
Tip Rocker allows additional uplift for soft fresh snow and off-piste skiing
Grip Walk compatible. Binding accepts Alpine sole and Grip Walk sole boots.
| Ski Type | All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Accessories List | Includes Binding |
| Rocker Type | Tip and Tail |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 124 mm |
| Waist Width (mm) | 76 mm |
| Tail Width (mm) | 105 mm |
| Turning Radius (m) | 11.8 m |
| Base Material | Ptex |
