*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Völkl Racetiger Junior Ski 2024 with vMotion 4.5 Bindings are designed to help young athletes learn and excel on the slopes. These kids' skis feature a tip rocker design for quick and easy turn initiation while maintaining a balanced stance. Thanks to its subtle flex and tailored shape, junior racers can start learning quickly and safely from the onset. This youth ski package includes GripWalk® ski bindings with an easy step-in design for hassle-free wear and comfort.
Composite core made with synthetic PU for even, soft flex that is ideal for beginners and kids
Power shell construction for durability and ease of use
Integrated binding with ski brake for convenience and safety during use
Plastic tip protector to help keep the skis looking great by shielding the tips from damage
P-Tex base for good gliding performance and durability
GripWalk® bindings included which accommodate a wide variety of skiers
| Ski Type | All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | Includes Binding |
| Rocker Type | Tip Rocker |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 93 mm |
| Waist Width (mm) | 67 mm |
| Tail Width (mm) | 76 mm |
| Turning Radius (m) | 6.60 m |
| Base Material | Ptex |
|---|---|
| Assembled Weight (kg) | 1.10 kg |
