*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Völkl Men's Deacon Elite Skis 2023 with vMotion 2 Bindings is designed to deliver exceptional carving ability and performance, no matter the conditions. Featuring a partial center sidewall, these all-mountain skis offer enhanced edge grip for confident control on steeper slopes and in varied conditions. The dual woodcore also allows for a light and enhanced flex for improved comfort on long days. The integrated ski bindings feature GripWalk® compatibility to make walking easier.
Dual woodcore construction enhances precise edge control and stability for front side skiing
Center sidewall technology for direct and strong power transmission
Tip Rocker camber profile for effortless turn initiation and versatility in variable snow conditions
Performance sintered bases with P-Tex 2100 for gliding and durability
Metal tip protectors keep edges from everyday wear and tear
Integrated binding with GripWalk® and easy step-in technology for safety and control
| Ski Type | All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Advanced Features | Integrated Bindings |
| Accessories List | Includes Binding |
| Rocker Type | Tip Rocker |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 124 mm |
| Waist Width (mm) | 76 mm |
| Tail Width (mm) | 105 mm |
| Turning Radius (m) | 12.70 m |
| Base Material | Ptex |
|---|---|
| Laminate Materials | Wood |
| Core Materials | Wood Core |
| Assembled Weight (kg) | 2.40 kg |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
