*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.For a skier who wants a rock-solid twin tip that can conquer the park and ski the whole mountain, the Völkl Men's Revolt Twin Tip Skis 2023 offers the perfect balance of stability, versatility, and performance. With a full twin rocker with a slightly directional shape for "all-mountain" capability, these twin tip skis are for exploring the hills whether you're cruising a groomed slope with your buds or getting slappy on features.
Dimensions: 111-81-104 In or out of the Park, for All mountain and Ease of Use.
Multilayer Woodcore: The combination of beech and poplar results in an extremely durable wood core composed of hard wood in the binding area.
Full Cap construction gives the ski the right amount of pop and makes it agile in the turns.
Strong Landing Support & Balance in Rotation
Marker Griffon or Squire binding is recommended
Full Cap construction gives the ski the right amount of pop and makes it agile in the turns.
Performance Crown F7501 bases for good gliding and durability
Full Camber for POP and energy
Engineered in Germany
| Ski Type | Freestyle |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Full Camber |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 111 mm |
| Waist Width (mm) | 81 mm |
| Tail Width (mm) | 104 mm |
| Turning Radius (m) | 16.00 m |
| Base Material | Ptex |
|---|---|
| Laminate Materials | Wood |
| Core Materials | Multilayer Woodcore |
| Assembled Weight (kg) | 1.60 kg |
Yes, I recommend this product.
