*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.For the young skier who wants a rock-solid twin tip that can conquer the park and ski the whole mountain, the Völkl Men's Revolt Twin Tip Skis 2024 offers durable construction ideal for ski for jumps, park & pipe and all round skiing. Featuring Powershell construction combined with Tough Box construction for enhanced durability and performance, these are ideal first twin tip skis to own.
Powershell construction combined with Full Camber gives the ski pop
Tough Box construction adds durabilty
Twintip construction for skiing/landing backwards
Multilayer Woodcore: higher power transmission, improved the edge grip, brings more agility and maneuverability and reduces overall ski weight and increases steering precision
Durable construction allows for a fun ski for jumps, park & pipe and all round skiing
High quality graphics. Engineered in Germany.
Base: DS F7501 P-Tex base with brushed structure give good glide and wax absorbsion.
Perfectly matched for Marker Royal Family bindings.
Volkl's PERFECT Set Up makes this Full Cap, Twin Tip a super fun Park & Pipe ski and the Tip and Tail Rocker Design makes turning, jumps and spins easier.
| Ski Type | Twin Tip |
|---|---|
| Skill Level | Intermediate |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Tip and Tail |
| Tail Type | Tipped |
| Tip Width (mm) | 111 mm |
| Waist Width (mm) | 81 mm |
| Tail Width (mm) | 104 mm |
| Turning Radius (m) | 16.30 m |
| Base Material | Ptex |
|---|---|
| Laminate Materials | Wood |
| Core Materials | Multilayer Woodcore |
| Assembled Weight (kg) | 1.65 kg |
