




*On select style/sizes
151
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.
Let Völkl Peregrine X Men's Skis 2024 & vMotion Bindings be your introduction to the world of skis. Perfectly adapted for beginners’ needs, its 72 mm under-the-foot and tip rocker offers easy turn initiation and smooth riding on the slopes. With direct and strong power transmission due to partial sidewalls in the center of the ski, The Peregrine X will prove to be your loyal power partner as you conquer mountain after mountain.
3D Radius sidecut offers maximum versatility, increased stability and performance
The Center Sidewall allows for a solid feel and grip under the foot allowing easy turns
Its binding comes with integrated ski brakes for safety
Its Ski base made of P-Tex 2100 offers great gliding characteristics and high durability
Its Composite Core provides you with consistent controlled flex and rebound
Its Tip Rocker offers more control
Comes with a vMotion 1 offering easy entry and exit out of the binding
Grip Walk is compatible to accommodate many types of boot soles
| Ski Type | On-Piste |
|---|---|
| Skill Level | Beginner/Intermediate |
| Advanced Features | Integrated Bindings |
| Accessories List | Includes Binding |
| Rocker Type | Tip Rocker |
| Tail Type | Tipped |
| Tip Width (mm) | 123 mm |
| Waist Width (mm) | 72 mm |
| Tail Width (mm) | 104 mm |
| Turning Radius (m) | 11.40 m |
| Base Material | Ptex |
|---|---|
| Laminate Materials | Plastic Foam |
| Core Materials | Composite Core |
| Assembled Weight (kg) | 3.40 kg |
5 starsstars
4 starsstars
3 starsstars
2 starsstars
1 starstars
Yes, I recommend this product.

When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies. This information might be about you, your preferences or your device and is mostly used to make the site work as you expect it to. The information does not usually directly identify you, but it can give you a more personalized web experience. Because we respect your right to privacy, you can choose not to allow some types of cookies. Click on the different category headings to find out more and change our default settings. However, blocking some types of cookies may impact your experience of the site and the services we are able to offer.
Canadian Tire Privacy Charter
These cookies are necessary for the website to function and cannot be switched off in our systems. They are usually only set in response to actions made by you which amount to a request for services, such as setting your privacy preferences, logging in or filling in forms. You can set your browser to block or alert you about these cookies, but some parts of the site will not then work. These cookies do not store any personally identifiable information.
These cookies may be set through our site by our advertising partners. They may be used by those companies to build a profile of your interests and show you relevant adverts on other sites. They do not store directly personal information, but are based on uniquely identifying your browser and internet device. If you do not allow these cookies, you will experience less targeted advertising.
These cookies allow us to count visits and traffic sources so we can measure and improve the performance of our site. They help us to know which pages are the most and least popular and see how visitors move around the site. All information these cookies collect is aggregated and therefore anonymous. If you do not allow these cookies, the aggregated data will not include your visit.
These cookies enable the website to provide enhanced functionality and personalisation. They may be set by us or by third party providers whose services we have added to our pages. If you do not allow these cookies then some or all of these services may not function properly.