*On select style/sizes
172
The Volkl Peregrine X Men's Skis offer easy turns and a smooth ride on the slopes. Featuring a 3D Radius sidecut, these skis provide stability on hard surfaces and improved performance in soft snow. The centre sidewall enhances grip and turning, while the sintered P-Tex 2100 ski base ensures durability and a smooth glide. With the added benefit of the vMotion 1 binding, entry and exit are both easy and safe.
3D Radius sidecut improves stability and soft snow performance
Centre Sidewall offers grip and ease of turning for more control
P-Tex 2100 base ensures durability and smooth gliding on the slopes
Composite Core provides consistent flex and rebound for smooth rides
Tip Rocker simplifies turns and enhances control for a better ride
vMotion 1 binding makes entry and exit easy and secure
| Ski Type | On-Piste |
|---|---|
| Skill Level | Beginner/Intermediate |
| Advanced Features | Integrated Bindings |
| Accessories List | Includes Binding |
| Rocker Type | Tip Rocker |
| Tail Type | Tipped |
| Tip Width (mm) | 123 mm |
| Waist Width (mm) | 72 mm |
| Tail Width (mm) | 104 mm |
| Turning Radius (m) | 15.50 m |
| Base Material | Ptex |
|---|---|
| Laminate Materials | Plastic Foam |
| Core Materials | Composite Core |
| Assembled Weight (kg) | 3.40 kg |
$862.79$1479.94
