*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Völkl Racetiger Junior Ski 2024 with vMotion 4.5 Bindings are perfect for ambitious young athletes who love to race. These junior skis feature a sporty tip rocker design ideal for turns with a tight to medium radius. The composite woodcore comes in 120-160 cm lengths for greater support when developing carving techniques. This kids' ski set aso includes integrated GripWalk® compatible bindings to provide proper release and retention when needed.
Sintered high-density P-TEX 2100 base for great gliding and durability
Full-length sidewalls for direct and strong power transmission during on-piste and racing use
High-quality multilayer woodcore for consistent controlled flex, stability, and steering precision
Beginner-friendly optimal Geometry Sidecut and radius adjusted for ski length
High-quality and eye-catching graphics match the adult design and World Cup skis
GripWalk® Bindings accept Alpine sole and GripWalk® sole boots for better walking comfort
| Ski Type | All Mountain |
|---|---|
| Skill Level | Beginner/Intermediate |
| Advanced Features | System,Integrated Bindings |
| Accessories List | Includes Binding |
| Rocker Type | Tip Rocker |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 109 mm |
| Waist Width (mm) | 69 mm |
| Tail Width (mm) | 88 mm |
| Turning Radius (m) | 12.70 m |
| Base Material | Ptex |
|---|---|
| Laminate Materials | Fiberglass |
| Core Materials | Composite Core |
| Assembled Weight (kg) | 1.54 kg |
