*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.the Revolt 95 is an incredibly multifaceted tool for younger riders. Its construction principle is designed around a directional shape that works for a wide range of jib-oriented riding situations. Its 21m radius is very versatile, and flex points in the tip and tail are ideal for buttering and tricks.
Dimensions: 129-95-119 make this ski an incredibly multifaceted tool, developed in conjunction with well-known rider Ahmet Dadali.
Marker Griffon or Squire binding is recommended
Tip & Tail Rocker give the ski smooth, catch-free turn initiation and easy exiting from the turn. Quick reaction and Playful
Engineered in Germany
Multilayer Woodcore. The combination of beech and poplar results in an extremely durable wood core composed of hard wood in the binding area.
Made in Germany
Very Strong Landing Support & Balance in Rotation and Maximum Butter support.
Full Sidewall;Mini Cap gives a solid feel and direct feedback to the Rider.
Performance sintered bases with P-Tex 2100 for good gliding and durability
| Ski Type | Freestyle |
|---|---|
| Skill Level | Advanced |
| Advanced Features | Flat |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Rocker Type | Tip and Tail |
| Tail Type | Flat |
| Tip Width (mm) | 129 mm |
| Waist Width (mm) | 95 mm |
| Tail Width (mm) | 119 mm |
| Turning Radius (m) | 17 m |
| Base Material | Ptex |
|---|
