Proudly Canadian
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Designed for kids ages 10 and under comes the Warrior Burn Junior Lacrosse Stick. This stick is 37 inches and meets US Lacrosse 10U Stick specifications and is great for new players that are looking for fun when playing lacrosse.
Improved Hold
Accurate Release
Wider Face Shape
| Advanced Features | Strung |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 93.98 cm |
| Assembled Length (cm) | 40.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 2.00 kg |
| Assembled Width (cm) | 7.50 cm |
| Certifications | NFHS Compliant |
| Gender | Unisex |
| Handle Length (cm) | 40.00 cm |
| Handle Material | Alloy |
| Handle Shape | Round |
| Mesh Type | Semi-Soft |
|---|---|
| Minimum Skill Level | Beginner |
| Pocket Depth | Average |
| Pocket Style | Mesh |
| Type of Lacrosse Stick | Attack |
