*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Perfect for starters and the developing player comes the Warrior Burn Next Complete Lacrosse Stick. This stick comes strung complete and the semi-soft mesh will improve ball control and accuracy. The EZ scoop design makes it easy to pickup ground balls. This stick Meets all NFHS, NCAA, Lacrosse Canada, and World Lacrosse men’s field specifications.
Narrow Head
EZ-Scoop Head
Semi-Soft Mesh
| Assembled Height (cm) | 106.68 cm |
|---|---|
| Assembled Length (cm) | 40.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 2.00 kg |
| Assembled Width (cm) | 7.50 cm |
| Certifications | NFHS Compliant,NCAA Compliant |
| Colour Group | Black |
| Gender | Unisex |
| Handle Length (cm) | 40.00 cm |
| Handle Material | Alloy |
| Handle Shape | Round |
| Mesh Type | Semi-Soft |
|---|---|
| Minimum Skill Level | Beginner |
| Pocket Depth | Average |
| Pocket Style | Mesh |
| Type of Lacrosse Stick | Attack |
No, I do not recommend this product.
