Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The EVO Warp Mini Stick is Youth 6U & Recreational level. The Mini stick utilizes a specially designed wide diamond Warp pocket for unmatched consistency. It also Includes a Warrior tennis ball.
Level: Youth 6U & Recreational
Mini stick utilizing a special designed wide diamond Warp pocket for unmatched consistency.
Includes a Warrior tennis ball
| Advanced Features | Lightweight |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 86.36 cm |
| Assembled Length (cm) | 40.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 2.00 kg |
| Assembled Width (cm) | 7.50 cm |
| Certifications | NFHS Compliant,NCAA Compliant |
| Colour Group | White |
| Gender | Unisex |
| Handle Length (cm) | 40.00 cm |
| Handle Material | Alloy |
| Handle Shape | Octagon |
|---|---|
| Mesh Type | Semi-Soft |
| Minimum Skill Level | Beginner |
| Pocket Depth | Average |
| Pocket Style | Traditional |
| Type of Lacrosse Stick | Mini |
