Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Evo Warp Next with Kryptolyte shaft Designed for players 12 and under with a tighter face shape and an all-around pocket to refine stick skills WARP pocket doesn’t' need to be adjusted or broken in. It comes game-ready - hassle and maintenance free An unchanging, weather- resistant pocket means 100% confidence in how your stick will throw
Minimum Skill Level: 12 and under
Pocket Style: All-Around
Primary Pocket Colour: Black
Handle Colour: SILVER
Warp
| Advanced Features | No Break-In Time |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 101.60 cm |
| Assembled Length (cm) | 40.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 2.00 kg |
| Assembled Width (cm) | 7.50 cm |
| Certifications | NFHS Compliant |
| Colour Group | Grey |
| Gender | Male |
| Handle Length (cm) | 40.00 cm |
| Handle Material | Composite |
| Handle Shape | Round |
|---|---|
| Mesh Type | Semi-Soft |
| Minimum Skill Level | Intermediate |
| Pocket Depth | Average |
| Pocket Style | Mesh |
| Sustainability | None |
| Type of Lacrosse Stick | Attack |
Originally posted on Pro Hockey Life
Originally posted on Pro Hockey Life
No, I do not recommend this product.
Originally posted on Pro Hockey Life
