WAVE
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Set the perfect mood for sleep and relaxation with the Wave Sleep Therapy Sound Machine. With 6 different high-fidelity sound settings, you can drown out distractions and escape into a peaceful environment that supports rest and rejuvenation. The unit’s modern yet compact design fits well on any size nightstand and is a great complement to any décor. The convenient USB port lets you charge your devices while you relax. The Wave features energy-efficient operation with a 15, 30, and 60-minute auto-off timer. It's also lightweight and portable for use when traveling. Wave is backed by Pure Enrichment’s industry-leading 5 Year Warranty, so your satisfaction is guaranteed!
6 Soothing Sleep Sounds: Seamlessly loops 6 soothing sounds (white noise, fan, stream, ocean, rain, and summer night) with little repetition and no audible break for a peaceful listening experience.
Integrated Speakers: Premium speakers with adjustable volume control allows you to select the volume that's right for your room and comfort level.
Certified Safe: The ETL Mark is proof of this product's compliance with North American safety standards.
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Includes Nightlight |
| Assembled Depth (cm) | 4.45 cm |
| Assembled Height (cm) | 13.97 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.23 kg |
| Assembled Width (cm) | 13.37 cm |
| Colour Group | White |
| Cord Length (cm) | 180.00 cm |
| Number of Pieces | 1 |
| Number of Sounds | 6 |
| Power Source | Plug In |
|---|---|
| Primary Material | Plastic |
| Sound Machine Type | Tabletop |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Pure Enrichment
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Pure Enrichment
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Pure Enrichment
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Pure Enrichment
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Pure Enrichment
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Pure Enrichment
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Pure Enrichment
Yes, I recommend this product.
Originally posted on Pure Enrichment
