*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Designed with game-ready materials and a true Pro Stock feel, the A1000 KP92 features a durable Pro-Laced T-Web and added length - perfect for outfielders ready to make a play. The A1000 line of Wilson ball gloves has the Pro Stock patterns you see in ballparks everywhere, in a soft, yet sturdy leather that's game-ready right away. A1000 models are hand-designed patterns continuously improved by the Wilson Baseball team and optimized for faster break-in so you can make an immediate impact.
Full-Grain Leather
Wilson Modified Trapeze Web (Pro Laced T)
Left Hand Throw
| Activity | Baseball |
|---|---|
| Position | Outfield |
| Web Design | Dual Post |
| Primary Material | Natural Leather |
| Product Weight (g) | 640.00 g |
| Product Length (cm) | 31.75 cm |
| Product Width (cm) | 17.78 cm |
| Product Height (cm) | 12.70 cm |
| Sustainability | None |
