Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Frame every pitch on the black and block any ball in the dirt with the A1000® CM33 33 in. Catcher’s Mitt. A Half Moon Web allows for easy receiving and quick transfers, and the Black and Blonde Full Grain leather delivers durability and structure to set the target behind home plate.
Full Grain leather palm
Double palm construction formed from perfectly shaped piece of leather giving maximum pocket stability
Enhanced logo package that stands out on the diamond letting everyone know that its a Wilson A1000 baseball glove.
Half Moon Web
| Activity | Baseball |
|---|---|
| Position | Catcher |
| Glove Adjustment | Velcro Closure |
| Web Design | Closed |
| Primary Material | Full Grain Leather |
| Product Weight (g) | 640.00 g |
| Product Length (cm) | 29.21 cm |
| Product Width (cm) | 17.78 cm |
| Product Height (cm) | 12.70 cm |
| Sustainability | None |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
