Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
Grounders, line drives and fly balls don't stand a chance against A1000 ball gloves. This H-Web design is crafted with soft yet sturdy leather that is game ready on day one. No long break-ins, sore knuckles from punching the leather as this A1000 is ready to make an immediate impact in your game.
Infield 11.5" H-Web pattern full leather construction shell, laces and liner for that perfect break-in and form fit to your hand.
Double palm construction formed from perfectly shaped piece of leather giving maximum pocket stability
Low profile heel on front side gives more flexibility, opens the palm for grounders and bad hops.
Enhanced logo package that stands out on the diamond letting everyone know that its a Wilson A1000 baseball glove.
| Activity | Baseball |
|---|---|
| Position | Multi-Position |
| Glove Adjustment | Adjustment Lace |
| Web Design | H Web |
| Primary Material | Full Grain Leather |
| Product Weight (g) | 640.00 g |
| Product Length (cm) | 29.21 cm |
| Product Width (cm) | 17.78 cm |
| Product Height (cm) | 12.70 cm |
| Sustainability | None |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
