*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Wilson Soft Play Volleyball has a sponge backed synthetic leather cover for a softer rec feel that will be kind to your forearms. Also, it is built with an 18-panel machine sewn construction and contains a butyl rubber bladder.
Synthetic leather cover offers soft touch and long-lasting durability.
The size & weight used at the pro level, ideal for ages 13 and up.
18-Panel, machine-sewn construction for durability that lasts for hours upon hours of play.
Butyl rubber bladder keeps the ball inflated for longer, reducing the need to reinflate.
The soft feel and great durability make this the perfect ball for playing in the backyard, park, or beach.
| Sport Type | Volleyball |
|---|---|
| Ball Type | Recreational |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Primary Material | Synthetic Leather |
| Advanced Technology | General |
| Product Diameter (cm) | 20.70 cm |
| Long Circumference (cm) | 68 cm |
| Outside Circumference (cm) | 68.00 cm |
| Short Circumference (cm) | 68 cm |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
No, I do not recommend this product.
