*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.No other sport has quite the personality of beach volleyball. With an energetic and sporadic design, the AVP Splatter Paint ball embodies the lifestyle and energy of the sport itself.
SPLATTER PAINT DESIGN: A vibrant and powerful design that emulates the fun yet intense lifestyle of the sport
18-PANEL CONSTRUCTION: 18-panel, machine-sewn construction helps the ball keep an optimal round shape, game after game
PERFORMANCE & DURABILITY: Synthetic leather cover offers soft touch and long-lasting durability
ENHANCED AIR RETENTION: Butyl rubber bladder for extended air retention
Official Size and Weight
| Sport Type | Volleyball |
|---|---|
| Ball Type | Progress |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Primary Material | Synthetic Leather |
| Advanced Technology | General |
| Product Diameter (cm) | 22.00 cm |
| Long Circumference (cm) | 68 cm |
| Outside Circumference (cm) | 68.00 cm |
| Short Circumference (cm) | 68 cm |
| Product Weight (g) | 260.00 g |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on canadiantire.ca
No, I do not recommend this product.
Originally posted on canadiantire.ca
No, I do not recommend this product.
Originally posted on canadiantire.ca
No, I do not recommend this product.
Originally posted on canadiantire.ca
No, I do not recommend this product.
Originally posted on canadiantire.ca
