Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Blade 98 (16x19) v8 pairs captivating design with a new layup to better accommodate the more modern, vertical swing path commonly used by competitive players. The headliner innovation, FORTYFIVE°, manages to increase both the flexibility and stability of the frame to lend supreme feel for the ball on every shot. Still characterized by its superior presence in the hands of the best players in the world, this evolution of Blade rewards aggressive, precise ball-strikers with a top-tier blend of connected-to-the-ball feel, torsional stability and color-shifting design to wow teammates and opponents alike.
Braided Graphite + BasaltElastic and reactive material combination improves the flex of a racket to increase ball contact with the strings for enhanced feel and greater control.
Parallel DrillingGrommet construction provides a consistent, more forgiving string bed response while dramatically increasing the sweet spot.
Top Grip TaperTapered grip lends better feel for top-handed grip placement on two-handed backhand.
FORTYFIVE°Patent-protected frame layup produces more connected-to-the-ball feel while better complementing the more modern, vertical swing path. Material increases both flexibility and stability without compromise through the swing.
DirectConnectCarbon fiber handle extends to directly connect with end cap for improved feel and enhanced torsional stability.
String pattern (16x19) allows strings to stretch more, generating greater capacity for power and spin
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Head Size (sq cm) | 632.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 305 g |
| Unstrung Weight (g) | 305.00 g |
| Assembled Weight (g) | 321 g |
| Assembled Weight (g) | 321.00 g |
| Assembled Length (cm) | 68.5 cm |
| Assembled Length (cm) | 68.50 cm |
| Assembled Width (cm) | 2.1 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 2.10 cm |
| Beam Width (mm) | 21 mm |
| Beam Width (mm) | 21.00 mm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Medium Stiff |
| Handle Type | Not Applicable |
| String Pattern | 16M X 19C |
| Primary Material | Graphite |
| Sponge Thickness (mm) | 0 mm |
| Sponge Thickness (mm) | 0.00 mm |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
