*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The manifestation of Wilson's most noteworthy racket innovation, Clash 100 features a unique frame technology to create ultimate control. 3D Bending uses proprietary carbon mapping to generate new dimensions of frame bending, giving players free-swinging accuracy with every stroke. To accommodate such a flexible frame construction, the racket's frame geometry maintains excellent stability and power. A highly playable performance racket that maximizes flexibility without sacrificing stability, Clash exudes absolute confidence for players of all ages and styles.
FortyFive lay-up technology for optimal blend of flexibility and stability
Revised construction in tip allows for more consistency and 16% larger sweet spot
Revolutionary embossed Clash logo
Agiplast plant based bumper, grommet and end-cap components for reduced environmental impact
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Head Size (sq cm) | 645.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 295 g |
| Unstrung Weight (g) | 295.00 g |
| Assembled Weight (g) | 309 g |
| Assembled Weight (g) | 309.00 g |
| Assembled Length (cm) | 68 cm |
| Assembled Length (cm) | 68.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 2.4 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 2.40 cm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Flexible |
| Handle Type | Not Applicable |
| String Pattern | 16M X 19C |
| Primary Material | Graphite |
| Sponge Thickness (mm) | 0 mm |
| Sponge Thickness (mm) | 0.00 mm |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Originally posted on wilson.com
