BLACK
Please select a Size to view availability
The Wilson Clash 100 V3 Senior Tennis Racquet is designed for all-court players who value a harmonious blend of power, precision, and comfort. Its innovative construction enhances flexibility and stability, delivering a forgiving and responsive performance. With eco-conscious components and a sleek design, this tennis racquet is perfect for players seeking both performance and sustainability.
SI3D Comfort Power technology enhances flexibility and stability for optimal power and comfort
Hit Stabilizer increases racket inertia for improved off-centre shot stability
Refined geometry in key areas provides added softness and forgiveness
Click and Go bumper system allows for easy replacement
Agiplast plant-based components reduce environmental impact
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Head Size (sq cm) | 645.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 295 g |
| Unstrung Weight (g) | 295.00 g |
| Assembled Weight (g) | 309 g |
| Assembled Weight (g) | 309.00 g |
| Assembled Length (cm) | 68.58 cm |
| Assembled Width (cm) | 2.45 cm |
| Beam Width (mm) | 24.5 mm |
|---|---|
| Beam Width (mm) | 24.50 mm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Flexible |
| Handle Type | Not Applicable |
| String Pattern | 16M X 19C |
| Primary Material | Graphite |
| Surface Material | Carbon Fiber |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Originally posted on Wilson
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Originally posted on wilson.com
