Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Wilson Crossover Basketball is a fantastic option for Indoor or Outdoor play. The Crossover pattern in the composite leather provide excellent feel and grip. Deep channels provide excellent playability and control.
Composite Leather
Crossover Pattern
Deep Channels
| Sport Type | Basketball |
|---|---|
| Ball Type | Progress |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Primary Material | Composite |
| Advanced Technology | General |
| Product Diameter (cm) | 24.00 cm |
| Long Circumference (cm) | 75 cm |
| Outside Circumference (cm) | 75.00 cm |
| Short Circumference (cm) | 75 cm |
| Product Weight (g) | 623.00 g |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
