Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Introducing the elongated paddle shape to Wilson’s pickleball lineup, the Juice XL creates remarkable reach and impressive power for experienced players who hit the sweet spot consistently. Constructed with a strong, lightweight fiberglass composite face wrapped around a polymer core that imparts a soft feel and effective vibration dampening, this paddle does not lack for responsiveness or comfort. Lightweight and maneuverable, the Juice XL should be a top option for players who enjoy singles and value the extended reach afforded by the 17-inch length of this paddle.
PolyCore X – Polypropylene honeycomb core dampens vibrations for superior feel
PO3 Fiberglass Composite – Strong, lightweight material delivers excellent responsiveness and shot depth. Softer finish adds element of touch and control
Long Body Shape - Extended paddle shape optimizes reach and generates enhanced power
Clear Spin PWR – Triangle-patterned spin technology on paddle surface generates more controlled power
USAPA Approved
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | USAPA Compliant |
| Head Size (sq cm) | 180.3 cm² |
| Assembled Weight (g) | 204.1 g |
| Assembled Length (cm) | 43.18 cm |
| Assembled Width (cm) | 17.14 cm |
| Beam Width (mm) | 17.14 mm |
| Racquet Balance | Even |
| Stiffness Description | Not Applicable |
| Handle Type | Not Applicable |
|---|---|
| String Pattern | Not Applicable |
| Primary Material | Fiberglass |
| Sponge Thickness (mm) | 2.0 mm |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
