*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
The Wilson Junior NBA Authentic Series Size 5 Basketball is optimised for indoor play. Combining excellent performance with durability, the Wilson size 5 basketball is the perfect choice for indoor court action. Enjoy a game-ready ball that stands up to frequent use and delivers consistent performance.
Pure Feel Micro Fibre Cover
Ever bounce construction
Air retention
| Sport Type | Basketball |
|---|---|
| Ball Type | Competition |
| Primary Material | Composite |
| Product Diameter (cm) | 8.66 cm |
| Long Circumference (cm) | 70 cm |
| Outside Circumference (cm) | 70.00 cm |
| Short Circumference (cm) | 70 cm |
| Product Weight (g) | 481.00 g |
No, I do not recommend this product.
Originally posted on wilson.com
