*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Follow in the footsteps of a champion with the Wilson Kids Federer 23 Tennis Racquet, Aluminum, 23". Matching sleek style with excellent performance, this tennis racquet offers lightweight power and stability thanks to its aluminium composition. Its QuadriForm Technology provides better swing consistency, giving young players a great foundation for learning and growing their game. This kids tennis racquet also includes a bumper guard along the top of the frame to help prevent damage to the surface edge.
Stop Shock Sleeves to reduce string vibrations
AirLite Alloy frame for durability and lightweight strength
AirLite Bumper guard provides lightweight protection for the frame's edge
16x17 string pattern for control and spin potential
Recommended for ages 7-8
Racquet comes pre-strung and ready for use
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Strung |
| Certifications | No Certifications |
| Head Size (sq cm) | 613.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 190.00 g |
| Assembled Weight (g) | 205.00 g |
| Assembled Length (cm) | 58.40 cm |
| Assembled Width (cm) | 2.30 cm |
| Beam Width (mm) | 23.00 mm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Not Applicable |
|---|---|
| Handle Type | Not Applicable |
| String Pattern | 16M X 17C |
| Primary Material | Alloy |
| Sponge Thickness (mm) | 0.00 mm |
