Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
The Wilson NBA Authentic Composite Basketball - Size 7 is the truest form of the game, honouring legends with undefeated determination that gives avid athletes the edge. This Wilson basketball features EverBounce construction, combining a sponge carcass, performance windings, and a balance patch for consistent bounces. The softer microfiber material of this NBA ball provides flexibility and a feel that players love, while the high-performance pure feel cover optimizes it for indoor play.
EverBounce construction combines a sponge carcass, performance windings and a balance patch
Softer touch using microfiber material creates flexibility and a softer feel
Indoor optimized high-performance pure feel cover
Inspired by the NBA heritage
Designed to official NBA specifications
0
0
0
0
0
0
0
0
| Sport Type | Basketball |
|---|---|
| Ball Type | Competition |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Primary Material | Composite |
| Advanced Features | Replica |
| Advanced Technology | Proprietary |
| Product Diameter (cm) | 24.00 cm |
| Long Circumference (cm) | 75 cm |
| Outside Circumference (cm) | 75.00 cm |
| Short Circumference (cm) | 75 cm |
| Product Weight (g) | 623.00 g |
|---|
