*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Get into the game with this Wilson NBA DRV Pro Streak Senior Basketball. The boldly coloured size 7 ball is made of tough rubber with a cushioned underlayer that improves grip in all weather conditions. The performance bladder in this one retains air longer and enhances longevity.
New cushion layer under the cover material offers ultimate grip in all weather conditions. Performance bladder for longer air retention and enhance longevity . New channel construction suited to player preference.
| Sport Type | Basketball |
|---|---|
| Ball Type | Recreational |
| Primary Material | Rubber |
| Advanced Technology | General |
| Product Diameter (cm) | 75.00 cm |
| Long Circumference (cm) | 75 cm |
| Outside Circumference (cm) | 75.00 cm |
| Short Circumference (cm) | 75 cm |
| Product Weight (g) | 453.00 g |
