Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.This size 5 Wilson NCAA Composite Basketball features a premium core design for better performance. The light, dual-toned composite leather cover has pebbled rubber channels, fit for either a pickup or a professional game alike.
Size 5
Light dual toned composite leather cover
Pebbled rubber channels
Premium core design
| Sport Type | Basketball |
|---|---|
| Ball Type | Competition |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Primary Material | Composite |
| Advanced Technology | General |
| Product Diameter (cm) | 22.00 cm |
| Long Circumference (cm) | 70 cm |
| Outside Circumference (cm) | 69.00 cm |
| Short Circumference (cm) | 70 cm |
| Product Weight (g) | 425.00 g |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
No, I do not recommend this product.
