Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The premium core design and pebbled rubber channels of this Wilson NCAA Composite Basketball provide superior grip and control on the court. This Size 6 basketball has a light dual toned composite leather cover, making it durable and eye-catching.
Size 6
Light dual toned composite leather cover
Pebbled rubber channels
Premium core design
| Sport Type | Basketball |
|---|---|
| Ball Type | Progress |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Primary Material | Composite |
| Advanced Technology | General |
| Product Diameter (cm) | 23.5 cm |
| Long Circumference (cm) | 72 cm |
| Outside Circumference (cm) | 72.3 cm |
| Short Circumference (cm) | 72 cm |
| Product Weight (g) | 566 g |
No, I do not recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on wilson.com
