Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.A legend on the court, this ball is an offensive weapon. Built with deeper channels giving better grip points for tighter handles and a thinner interior cushion layer delivering a lighter ball, the NCAA Legend Basketball gives shooters better range from beyond the arc.
Premium composite cover is ideal for play on all types of indoor/outdoor courts
Pebbled all-surface cover provides better grip in all conditions
Wider channels between the panels allow for more grip points and better ball control when dribbling and shooting
For indoor/outdoor play
| Sport Type | Basketball |
|---|---|
| Ball Type | Progress |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Primary Material | Synthetic Leather |
| Advanced Technology | General |
| Product Diameter (cm) | 22.00 cm |
| Long Circumference (cm) | 75 cm |
| Outside Circumference (cm) | 69.80 cm |
| Short Circumference (cm) | 75 cm |
| Product Weight (g) | 113.00 g |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
