Proudly Canadian
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Wilson NFL Team Junior ball features a rubber composite cover for consistent grip and shape with double laces for extra grip and durability. Designed for ages 9 and up, the NFL Team ball can feature your favorite team’s logo on a panel with the same NFL Game Ball Feel.
Rubber composite cover for consistent grip and shape
Double laces for extra grip and durability
| Sport Type | Football |
|---|---|
| Ball Type | Recreational |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Primary Material | Rubber |
| Advanced Technology | General |
| Product Diameter (cm) | 22.00 cm |
| Long Circumference (cm) | 56 cm |
| Outside Circumference (cm) | 69.00 cm |
| Short Circumference (cm) | 56 cm |
| Product Weight (g) | 422.00 g |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
