Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The NFL Limited ball is a rec football for all. It's comes in all sizes paired with the official look of the NFL logo. Any fan of the game can use this ball anywhere the game is played, whether at the park, backyard or tailgate this ball has unlimited potential
A butyl rubber bladder provides excellent long term air retention to keep your ball from going flat
Composite leather cover offers a soft grip and long-lasting durability
Wilson is the official partner of all NFL balls, partnered since 1941, one of the grandest traditions in the sport
| Sport Type | Football |
|---|---|
| Ball Type | Recreational |
| Accessories List | No Accessories Included |
| Primary Material | Composite |
| Advanced Technology | General |
| Product Diameter (cm) | 20.50 cm |
| Long Circumference (cm) | 61 cm |
| Outside Circumference (cm) | 48.50 cm |
| Short Circumference (cm) | 44 cm |
| Product Weight (g) | 226.00 g |
Originally posted on canadiantire.ca
Originally posted on canadiantire.ca
Originally posted on canadiantire.ca
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on canadiantire.ca
Yes, I recommend this product.
Originally posted on canadiantire.ca
