*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.A triumph in elegant design and versatile performance, the Roland Garros Triumph checks a lot of boxes for intermediate players craving a new recreational frame. Relatively lightweight with a midplus head for an enlarged sweet spot, this racket swings easy with a boost of power from its thicker, stable beam. Coated with a clean white matte finish, this racket also features a Cushion-Aire Perforated Grip that effectively wicks moisture to keep your hands dry and your grip comfortable.
Cushion Aire Perforated grip for extra comfort
R Beam for enhanced aerodynamic swings
Larger head size for improved sweet spot
Double Hole Technology for improved power and control
Pre-strung
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | Strung |
| Certifications | No Certifications |
| Head Size (sq cm) | 677.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 295 g |
| Unstrung Weight (g) | 295.00 g |
| Assembled Weight (g) | 300 g |
| Assembled Weight (g) | 300.00 g |
| Assembled Length (cm) | 68.5 cm |
| Assembled Length (cm) | 68.50 cm |
| Assembled Width (cm) | 2.4 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 2.40 cm |
| Beam Width (mm) | 24 mm |
| Beam Width (mm) | 24.00 mm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Flexible |
| Handle Type | Not Applicable |
| String Pattern | 16M X 19C |
| Primary Material | Graphite |
| Sponge Thickness (mm) | 0 mm |
| Sponge Thickness (mm) | 0.00 mm |
