Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The new Blade technology provides an enhanced, firmer feel that increases stability and creates a more connected-to-the-ball feel. Designed with avid players in mind, the result is a sharper blade, making it ideal for those seeking to improve and win.
New dynamic racing green colour
New bumper and gromets design boasts several improvements, including easier application, increased durability, and a superior fit.
Improved swing weight and overall spec tolerance, ensuring that avid competitors can find matching rackets that meets their needs.
String pattern allows to stretch more, generating more capacity for power and sping.
DirectConnect extends the carbon fiber handle to connect directly to the end cap for improved feel and enhanced torsional stability.
Braided Graphite and Basalt composition improves the flex of a racket to produce enhanced feel and control.
Parallel drilling provides a consistent, more forgiving string bed response.
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Certifications | No Certifications |
| Head Size (sq cm) | 632.00 cm² |
| Unstrung Weight (g) | 305 g |
| Unstrung Weight (g) | 305.00 g |
| Assembled Weight (g) | 321 g |
| Assembled Weight (g) | 321.00 g |
| Assembled Length (cm) | 68.5 cm |
| Assembled Length (cm) | 68.50 cm |
| Assembled Width (cm) | 2.0 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 2.00 cm |
| Beam Width (mm) | 22.5 mm |
| Beam Width (mm) | 22.50 mm |
| Racquet Balance | Head Light |
| Stiffness Description | Medium Stiff |
| Handle Type | Not Applicable |
| String Pattern | 16M X 19C |
| Primary Material | Graphite |
| Sponge Thickness (mm) | 0 mm |
| Sponge Thickness (mm) | 0.00 mm |
