*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Even the iconic "The Duke" NFL game ball takes part in the pageantry on Super Bowl Sunday. This handmade leather football is as close as a fan can get to the official game ball that's taken the field in every Super Bowl to date. The words, "Commissioner," "Made in the USA" and "Wilson" have been the only ones to appear on every Super Bowl game ball since the games officially began. Bring home the only officially sanctioned fan version of the Super Bowl game ball today.
The Official Football of Super Bowl LVII, featuring the Super Bowl LVII logo.
Handcrafted from 100% exclusive Horween leather by skilled craftsmen and women in Wilson's football factory in Ada, OH.
The Wilson trademark "W" is pressed into every panel of exclusive Wilson NFL leather used to make official NFL game footballs.
Wilson is the only official football in the history of the NFL, scoring every point in league history, and on the field for every Super Bowl to date.
The Wilson Super Bowl Game Football is the closest to what is used in the Super Bowl; however, footballs used in the Super Bowl may have unique specifications.
| Sport Type | Football |
|---|---|
| Ball Type | Progress |
| Primary Material | Leather |
| Advanced Technology | General |
| Product Diameter (cm) | 55.88 cm |
| Long Circumference (cm) | 56 cm |
| Outside Circumference (cm) | 55.88 cm |
| Short Circumference (cm) | 56 cm |
| Product Weight (g) | 1000.00 g |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on wilson.com
