Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Woods Men's Athelney II Fleece-Lined IceFX Winter Boots are built to handle extreme winter conditions. These boots keep feet dry and have waterproof leather uppers and OutTech™ WATERPROOF PRO technology. The IceFX® outsole provides better stability and traction on ice, while PrimaLoft® Gold Insulation Eco offers reliable warmth. Practical and eco-friendly, the Athelney II Winter Boots are the perfect choice for your winter adventures, offering durability and protection in every step.
OutTech™ WATERPROOF PRO blocks water and allows moisture vapour to escape
IceFX® Outsole with advanced tread design stabilizes on ice
PrimaLoft® Gold Insulation Eco offers warmth with 90% recycled content
Fleece lining adds cozy warmth and softness in cold weather
Cushioned insole with odour control for supportive moisture control
Eco Rosa Lining is made from 100% recycled polyester for sustainability
| Boot Type | Winter Boot |
|---|---|
| Boot Height (cm) | 20.5 cm |
| Boot Height (cm) | 20.50 cm |
| Upper Material(s) | Full Grain Leather,Nylon |
| Midsole Material | EVA |
| Lining Material(s) | Polyester |
| Outsole Material(s) | Rubber |
| Fill/Insulation Type | Primaloft |
| Insulation Weight (g) | 200 g |
| Insulation Weight (g) | 200.00 g |
| Advanced Technology | ICEFX |
|---|---|
| Advanced Features | Antimicrobial,Waterproof Leather |
| Care Instruction(s) | Do Not Wash |
| Certifications | Cold Weather Comfort Range |
| Closure Type | Lace Up |
| Product Use(s) | Winter Boots,Hiking |
| Sustainability | Contains ISA TanTec Leather |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
