*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Outdoor performance meets urban style with the Woods Men's Firth Mid Hiking Shoes. Its waterproof suede upper offers protection from the elements while being versatile enough for both trail and city outings. An EVA midsole and footbed will keep you comfortable all day long while a Vibram® outsole provides plenty of traction for wherever you explore.
OutTech™ WATERPROOF PRO provides the ultimate in waterproof, breathable protection
Gold-rated tannery waterproof suede
EVA midsole and footbed for all-day comfort
Vibram® outsole for superior traction
Natural odour control insole for freshness
EVA midsole for all-day comfort
Comfort Temperature Rating -30 C to -40 C
| Boot Type | Hiking Boot |
|---|---|
| Boot Height (cm) | 16.0 cm |
| Boot Height (cm) | 16.00 cm |
| Upper Material(s) | Canvas,Suede |
| Midsole Material | EVA |
| Lining Material(s) | Mesh |
| Outsole Material(s) | Vibram Rubber |
| Fill/Insulation Type | Primaloft |
| Insulation Weight (g) | 0 g |
| Insulation Weight (g) | 0.00 g |
| Advanced Technology | Vibram |
|---|---|
| Care Instruction(s) | Do Not Wash |
| Closure Type | Lace Up |
| Product Use(s) | Casual,Hiking,Waterproof |
| Sustainability | Leather Working Group Member Brand |
No, I do not recommend this product.
