*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Woods Men's Truda Lightweight Neck Gaitor is a dependable protective accessory for outdoor activities. Made from moisture-retaining Repreve® recycled microfiber, this seamless jersey knit neck warmer features quick dry technology and a flexible 2-way stretch fit for superior comfort.
The lightweight and breathable seamless jersey weave construction ensures a smooth, bulk-free fit
The Repreve® recycled microfiber jersey fabric is sustainable, moisture-absorbing, and highly breathable
A multifaceted neck warmer design provides versatile weather protection
Quick dry technology drains moisture out, leaving you fresh and comfortable
The two-way stretch fabric allows for a complete range of motion and an adaptable fit
| Warmer Style | Gaiter |
|---|---|
| Primary Fabric 1 | Recycled Polyester |
| Primary Fabric 1 Percentage | 100 |
| Lining Material(s) | Polyester |
| Care Instruction(s) | Do Not Dry Clean,Do Not Iron,Hang to Dry,Do Not Bleach,Machine Wash Cold |
| Product Length (cm) | 47 cm |
| Product Length (cm) | 47.00 cm |
| Product Width (cm) | 25 cm |
| Product Width (cm) | 25.00 cm |
| Advanced Features | No Advanced Features |
| Advanced Technology | No Advanced Technology |
|---|
