*On select style/sizes
BROWN
8.5
Regular
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.A refined leather boot with PrimaLoft® Gold Insulation Eco to keep you comfortable and warm all winter, the Woods Women's Fay Lace-Up Waterproof Insulated Winter Boots are built to last. It features gold-Rated tannery waterproof leather to keep her feet dry in snow and slush. Its cozy fleece lining and EVA midsole add comfort and warmth, making these winter boots the perfect urban adventure boot.
Vibram® Arctic Grip Outsole for Enhanced Traction on Wet Ice
Gold Rated Tannery Waterproof LITE (Low-Impact to The Environment) Leather
Natural odour control insole
PrimaLoft® Gold Insulation Eco made from 90% Recycled Content, 200 g
Fleece lining for extra comfort and warmth
EVA midsole for all-day comfort
Comfort Temperature Rating -20 To -30 C
| Boot Type | 6" Boot |
|---|---|
| Boot Height (cm) | 17.00 cm |
| Upper Material(s) | Full Grain Leather |
| Midsole Material | EVA |
| Lining Material(s) | Fleece |
| Outsole Material(s) | Vibram Rubber |
| Fill/Insulation Type | Primaloft |
| Insulation Weight (g) | 200.00 g |
| Advanced Technology | Arctic Grip® |
| Advanced Features | Antimicrobial,Waterproof Leather |
| Care Instruction(s) | Do Not Wash |
|---|---|
| Certifications | Cold Weather Comfort Range |
| Closure Type | Zipper,Lace Up |
| Product Use(s) | Casual,Winter Boots |
| Sustainability | Recycled Blended Claim Standard Certified,Contains ISA TanTec Leather |
Yes, I recommend this product.
