Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Yaktrax Pro Ice Cleats will instantly give you better traction, confidence, and safety on packed snow or ice. Walk, run, or work on slick surfaces with the same stability you're accustomed to on dry surfaces. Don't let the winter weather put a damper on your outdoor activities or athletic training with the Yaktrax Pro!
Spikeless, ultra lightweight design
360 degree of traction with patented skid lock coil system
Durable natural rubber outerband for flexible fit
Abrasion resistant 1.4mm steel coils
Removable strap ensures secure fit
Heel tab allows for easy installation and removal
Shaped coil
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 0.50 cm |
| Assembled Height (cm) | .5 cm |
| Assembled Length (cm) | 20.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 20 cm |
| Assembled Weight (g) | 205.00 g |
| Assembled Weight (g) | 205 g |
| Assembled Width (cm) | 4.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 4 cm |
| Colour Group | Black |
| Number of Pieces | 2 |
|---|---|
| Number of Points | 10 |
| Primary Material | Other |
| Product Use(s) | General Use |
| Type of Bindings | Pull-On |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
