Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.Conquer snowy and icy terrains with the Yaktrax Run Ice Cleats, designed to turn your everyday running shoes into winter warriors. These innovative cleats provide 360° of superior traction through a unique blend of detachable carbide steel spikes and abrasion-resistant steel coils. Maintaining stability on slippery surfaces ensures uninterrupted training even in the harshest winter conditions. Durable and adaptable to a wide range of temperatures, from -41°F to 40°F, these lightweight ice cleats can be worn with most types of footwear, making them the perfect companion for winter runs.
Structural alignment with anatomic right and left design for a perfect-fitting athletic footwear
Detachable carbide steel spikes and abrasion-resistant steel coils offer 360° of enhanced grip on snow and ice
Reflective Velcro strap for a secure fit and safety
The sturdy yet lightweight construction enables easy handling throughout the colder months of training
| Accessories List | No Accessories Included |
|---|---|
| Assembled Height (cm) | 0.50 cm |
| Assembled Height (cm) | .5 cm |
| Assembled Length (cm) | 20.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 20 cm |
| Assembled Weight (g) | 258.00 g |
| Assembled Weight (g) | 258 g |
| Assembled Width (cm) | 4.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 4 cm |
| Colour Group | Grey |
| Number of Pieces | 2 |
|---|---|
| Number of Points | 10 |
| Primary Material | Other |
| Product Use(s) | General Use |
| Type of Bindings | Pull-On |
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
Yes, I recommend this product.
