Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The YETI Crossroads® 40L Duffle Bag is expertly designed with water-resistant nylon for robust protection. With reinforced stitching, foldable dividers for organization and internal pockets, this durable bag is built for convenient use. Featuring foam walls for structure and modular compression straps to secure and compress your belongings efficiently, the YETI Crossroads® duffle bag is ideal for outdoor adventures.
Features water-resistant nylon to protect your gear from moisture
Reinforced stitching provides durability for heavy use
Foldable divider panels help organize items to offer easy access
Internal pockets keep smaller items organized in the main compartment
Foam walls and a structured build maintain shape even when not fully packed
Modular compression straps secure your belongings and prevent overpacking
| Assembled Height (cm) | 24.90 cm |
|---|---|
| Assembled Width (cm) | 25.00 cm |
| Assembled Length (cm) | 53.30 cm |
| Assembled Weight (kg) | 1.70 kg |
| Product Volume (L) | 40.00 l |
| Primary Material | Nylon |
| Advanced Features | Quick Access Compartment,Removable |
| Sustainability | None |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on YETI.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on YETI UK
Yes, I recommend this product.
Originally posted on YETI UK
Yes, I recommend this product.
Originally posted on YETI UK
Yes, I recommend this product.
Originally posted on YETI UK
Yes, I recommend this product.
Originally posted on YETI UK
Yes, I recommend this product.
Originally posted on YETI UK
Yes, I recommend this product.
Originally posted on YETI UK
