ALPINE YELLOW S22
7.0
Out of Stock at SC WEST EDMONTON MALL
The YETI Daytrip® Insulated Lunch Bag is made with Coldcell Flex™ Insulation to maintain optimal temperature. This food-safe, lightweight bag features a Thermo Snap™ Closure, adjustable grid and is compatible with YETI Thin Ice™. Easily foldable for compact storage, this YETI lunch bag fits 6 cans or 7 kg of ice.
Coldcell Flex™ Insulation and Thermo Snap™ magnetic closure maintain optimal food temperature and allow quick access
Food-safe materials and compatibility with YETI Thin Ice™ packs ensure peace of mind and enhanced cooling
Fold-and-go design with an adjustable grid enables easy storage and customizable capacity
| Jug/Cooler Type | Bag |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 |
| Product Use(s) | School,Work,Camping |
| Primary Material | Polyester |
| Hot/Cold | Hot/Cold |
| Advanced Features | Foldable,Collapsible,Easy to Clean |
| Assembled Height (cm) | 22.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 22.00 cm |
| Assembled Depth (cm) | 15.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.50 kg |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
|---|
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Jug/Cooler Type | Bag | |||||
| Number of Pieces | 1 | |||||
| Product Use(s) | School,Work,Camping |
Originally posted on YETI.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on YETI.com
Originally posted on YETI.com
Originally posted on YETI.com
Originally posted on YETI.com
Originally posted on YETI.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on YETI.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on YETI.com
