*On select style/sizes
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.YETI Hopper Flip® 12 Soft Cooler combines easy portability and ample storage. Its compact, cubed shape makes carrying simple, while premium insulation keeps drinks and snacks cold for hours. Crafted with a tough shell and a leak-proof zipper, it’s built to withstand every adventure.
DryHide™ Shell offers waterproof, mildew-resistant, and UV-resistant protection
ColdCell™ Insulation uses closed-cell rubber foam to maintain cold temperatures longer
HydroLok™ Zipper provides a robust, leak-proof, and waterproof seal
BPA-free and non-toxic for safe use
Easy to clean for hassle-free maintenance
Floating design ensures it stays afloat in water
| Jug/Cooler Type | Soft Cooler |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 |
| Product Use(s) | School,Fishing,Work,Job Site,Camping,All-Purpose |
| Primary Material | Polyester |
| Hot/Cold | Hot/Cold |
| Accessories List | Cover,Rubber Latches,Insulated Cover,Handle |
| Advanced Features | Leak-proof,Floating,Insulated,Easy to Clean,Durable,BPA Free |
| Assembled Height (cm) | 25.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 29.00 cm |
| Assembled Depth (cm) | 32.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 1.50 kg |
|---|---|
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
