Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The weekend has just started, so fill your new Hopper Flip 18 and head for the hills. The wider design is suitable for larger loads and longer shipments. Leave with your lunch while you work for your supper, and bring a few cold drinks to relax after. The Hopper Flip 18 is durable, waterproof and versatile with the HitchPoint ™ holder for tools and accessories. And, like all YETI coolers, it has superior insulation to keep you cold for days.
Dryhide Shell: The Hopper cooler in high density fabric resists water, mold, punctures and UV rays. The lining is made from an FDA approved food grade material
Hydrolok ™ Slide: The most resistant, efficient, waterproof and waterproof cooler zipper in the world
Coldcell ™ Insulation: Closed-cell rubber foam keeps the cold better than regular soft coolers
Wide Opening; Allows easy access and visibility of content
| Jug/Cooler Type | Soft Cooler |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 |
| Product Use(s) | All-Purpose |
| Primary Material | Polystyrene |
| Hot/Cold | Cold |
| Graduated Measurements | Litres |
| Advanced Features | Floating,Eco/Eco-Friendly,Easy to Clean,Durable,BPA Free |
| Assembled Height (cm) | 33.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 41.00 cm |
| Assembled Depth (cm) | 27.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 2.30 kg |
|---|---|
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
No, I do not recommend this product.
Originally posted on YETI.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on YETI.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on YETI.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on YETI.com
Originally posted on YETI.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on YETI.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on YETI.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on YETI.com
