Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The YETI Hopper Flip® 18 Soft Cooler Bag is perfect for adventures or daily outings. Its waterproof and UV-resistant DryHide Shell ensures durability. The ColdCell™ foam insulation keeps contents chilled, while the HydroLok™ leakproof zipper allows easy access. The wide opening makes loading and unloading simple, and the HitchPoint™ Grid offers attachment points for extra gear, making the Hopper Cooler Bag essential for any excursion.
DryHide Shell exterior is rugged, waterproof, and UV-resistant for weather protection
ColdCell™ foam insulation keeps everything chilled for hours
HydroLok™ zipper is 100% leakproof and waterproof for spill-free access to your contents
Wide opening makes seeing and accessing your gear easy
HitchPoint™ Grid lets you attach extra gear or accessories
| Jug/Cooler Type | Soft Cooler |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 |
| Product Use(s) | Fishing,Boating,Work,Job Site,Camping,All-Purpose |
| Primary Material | Polyester |
| Hot/Cold | Cold |
| Graduated Measurements | Litres |
| Advanced Features | Leak-proof,Floating,Dry Ice Compatible,Vacuum Sealed Closure,Easy to Clean,Durable,BPA Free |
| Assembled Height (cm) | 41.30 cm |
| Assembled Width (cm) | 33.00 cm |
| Assembled Depth (cm) | 27.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 2.30 kg |
|---|---|
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
No, I do not recommend this product.
Originally posted on YETI.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on YETI.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on YETI.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on YETI.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on YETI.com
Originally posted on YETI.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on YETI.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on YETI.com
