Proudly Canadian
WILD VINE
12.0
Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The YETI Hopper® M12 Backpack Cooler is built for rugged versatility and convenience. It features a water-resistant DryHide Shell, wide-mouth MagShield Access and ColdCell™ Insulation. With room for 20 beverage cans or 5 kilograms of ice, this cooler is perfect for hydration on outdoor adventures.
ColdCell™ Insulation with closed-cell rubber foam retains cold temperatures
MagShield Access with powerful magnets provides a leak-resistant seal
Durable DryHide Shell blocks water, mould, punctures, and UV rays
FDA-approved leakproof, welded interior liner offers safe storage space
Hitchpoint™ Grid allows secure attachment while the Kangaroo pocket provides quick access
Double-stitched reinforced straps with padding evenly distribute the weight
| Jug/Cooler Type | Bag |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 |
| Product Use(s) | Fishing,Boating,Job Site,Camping,All-Purpose |
| Primary Material | Polystyrene |
| Hot/Cold | Cold |
| Graduated Measurements | Litres |
| Advanced Features | Leak-proof,Insulated,Easy to Clean,Durable |
| Assembled Height (cm) | 40.60 cm |
| Assembled Width (cm) | 43.20 cm |
| Assembled Depth (cm) | 20.30 cm |
| Assembled Weight (kg) | 2.00 kg |
|---|---|
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
| Battery Platform | None |
| Closure Type | Magnetic |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on YETI.com
Originally posted on YETI.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on YETI.com
Yes, I recommend this product.
Originally posted on YETI.com
Originally posted on YETI.com
No, I do not recommend this product.
Originally posted on YETI.com
Yes, I recommend this product.
