Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The Hopper® M20 Backpack Soft Cooler allows you to put the day on your back — literally. This hands-free cooler comfortably straps on like a backpack to keep you mobile, while a strip of ultra-strong magnets keeps the cold locked in. The new MagShield Access opens wide so you can easily load in beer, ice, or your favorite sandwiches. Attach accessories such as the Rambler® Bottle Sling or Sidekick Dry® Gear Case to the HitchPoint™ Grid to keep useful gear at your fingertips. The Hopper® M20 is the cooler that goes where other coolers can’t.
Thermal performance
Ultra- durable
Ergonomic fit
Innovative closure
| Jug/Cooler Type | Backpack |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 |
| Product Use(s) | All-Purpose |
| Primary Material | Polystyrene |
| Hot/Cold | Hot/Cold |
| Graduated Measurements | Litres |
| Advanced Features | Leak-proof,Insulated,Easy to Clean,Durable |
| Assembled Height (cm) | 47.60 cm |
| Assembled Width (cm) | 24.10 cm |
| Assembled Depth (cm) | 47.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 2.20 kg |
|---|---|
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
Only Show Differences | Currently Viewing | |||||
| Ratings | ||||||
| Jug/Cooler Type | Backpack | Bag | Soft Cooler | Soft Cooler | Bag | |
| Number of Pieces | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | |
| Product Use(s) | All-Purpose | School,Fishing,Automotive,Boating,Work,Job Site,Camping,All-Purpose | All-Purpose | All-Purpose | Fishing,Boating,Job Site,Camping,All-Purpose |
Yes, I recommend this product.
Originally posted on YETI.com
