Unfortunately, this product is temporarily out of stock in your store and nearby stores.
You may be interested in these similar products shown below.The YETI SideKick Dry bag is made to protect valuables like your keys, wallet and phone in the wild. The DryHide shell offers a rugged defense against moisture, and the powerfully magnetic HydroShield closure keeps everything securely inside.
HydroShield™ magnetic closure
DryHide™ shell is waterproof, puncture proof and resists UV damage
RF-Welded seams repel wetness
Attaches to the YETI® Hopper HitchPoint™ Grid (sold separately)
| Jug/Cooler Type | Bag |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 |
| Product Use(s) | All-Purpose |
| Primary Material | Polystyrene |
| Hot/Cold | Hot/Cold |
| Advanced Features | Leak-proof,Floating,Vacuum Sealed Closure,Easy to Clean,Durable |
| Assembled Height (cm) | 18.00 cm |
| Assembled Width (cm) | 29.00 cm |
| Assembled Depth (cm) | 8.00 cm |
| Assembled Weight (kg) | 0.40 kg |
| Non-toxic When Used as Intended | Yes |
|---|
Yes, I recommend this product.
Originally posted on YETI UK
